Neviete sa rozhodnúť akú podlahu dať do garáže?

Garáž je miesto, ktorým sa chvália najmä muži. Prioritne síce slúži na uskladnenie motorového vozidla, často sa však využíva aj ako odkladací priestor, dielňa či dokonca priestor na rôzne spoločenské aktivity. Práve preto by ste nemali dbať len na jej správne rozmery či estetickosť, ale aj na vhodnú  podlahu. Práve v garáži je totiž zvýšená pravdepodobnosť jej poškodenia z dôvodu dlhodobého zaťaženia, únikom paliva, oleja či kvapalín alebo negatívneho účinku vody a posypovej soli.

Dnes máte našťastie na výber veľké množstvo ich variácií, preto už nie je tak ťažké určiť, akú podlahu do garáže potrebujete práve vo vašom prípade. Existujú tri typy podláh do garáže: gumová, plastová a liata epoxidová podlaha. Práve v tomto článku vám vysvetlíme rozdiely medzi nimi či ich najväčšie výhody.

liata podla do garáže

 Liata epoxidová podlaha do garáže

V prípade tohto druhu priemyselnej podlahy do garáže sa môžeme baviť o realizácii pomocou certifikovaných materiálov, ktoré sú vhodné nielen do tohto priestoru, ale aj napríklad pri skladoch, dielňach, servisoch či výrobnej haly. Svoje uplatnenie nájdu vo všetkých odvetviach priemyslu, najmä vo  farmaceutickom, chemickom, potravinárskom či ťažnom. Ich inštalácia je možná aj v novostavbách či v rekonštruovaných priestoroch. To umožňuje fakt, že ju môžete aplikovať priamo na nový betón. Ak je však betón popraskaný alebo vydrolený, naši pracovníci ho vedia upraviť do potrebnej podoby. Nemusíte sa báť ani malej škály farieb. Priestor si môžete vytvoriť podľa svojich predstáv a jedinečný vďaka vzorkovnice farieb RAL.

Čo sa týka požiadaviek na podklad, nemusíte sa báť veľkých obmedzení. Dôležité je len to, aby bola podlaha schopná preniesť statické a dynamické zaťaženie, ktoré vzniká počas prevádzky. Preto by mal byť podklad kvalitný, čo však vieme posúdiť ešte pred samotným aplikovaním. Aj napriek dostupnej cene sú liate podlahy bezprašné a nenasiakavé. Ide o ideálnu voľbu z pohľadu zdravotných otázok, keďže sa radia aj medzi antibakteriálne. Cena za m² epoxidovanej podlahy do garáže je závislá na hrúbke betónovej vrstvy a vieme vám ju konkrétne vykalkulovať.

Plastová podlaha

Plastové podlahy do garáže sú akýmsi pokusom o vylepšenie keramických typov. S keramickou dlažbou do garáže má však pramálo spoločného. Možno len to, že sa skladá z dlaždíc, ktoré vzájomne spájame. Ich veľkou výhodou je neuveriteľne rýchla inštalácia bez nutnosti spárovania. Jednoducho je len potrebné zaklapnúť zámky gumovým kladivom a za hodinu dokážete vybaviť aj väčšie priestory. Vďaka tesnosti zámkov ide o ideálnu dlažbu do garáže v zime či v prípadoch, kedy očakávate väčšie množstvo vody.

Ide o maximálne odolný typ aj proti chemikáliám či kyselinám. PVC dlažba do garáže je navyše nešmykľavá a pri poškodení jednoducho len vymeníte každú dlaždicu samostatne. Čo sa týka údržby, stačí vám obyčajná metla prípadne mop. Potešíme aj ekologicky zameraných zákazníkov, keďže pri ich výrobe sa využívajú v maximálnej možnej miere štandarizované recyklované materiály. Aj v tomto prípade je možné si zvoliť z viacerých farebných variácií. Podobný typom podlahy je aj gumová podlaha.

Gumová podlaha

Ako sme už spomenuli, vhodnou alternatívou k PVC je gumová dlažba do garáže. Tá je vhodná aj do dielne či do fitnes priestorov. Ich výhodou je vysoký stupeň odolnosti. Takisto im nevadia chemikálie, vozidlami nanosený sneh či voda alebo dokonca cigaretové ohorky. Ide o ideálnu formu podlahy pre interiéry, keďže vplyvom slnečného žiarenia môže časom stratiť pôvodný lesk a farbu.

Dôležité je nás informovať o prípadnej zaťaženosti, podľa čoho zvolíme dostatočnú hrúbku dlažby. Preto nie je problém uskladňovať aj priemyselné stroje či tie najväčšie autá. Guma navyše výborne tlmí zvuky a pôsobí ako tepelný izolant. Preto sa hodí do garáži, ktoré chcete využívať aj na spoločenské aktivity. Aj v tomto prípade ide o ekologickú voľbu, keďže sa dá gumová podlaha do garáže recyklovať, neškodí životnému prostrediu ani zdraviu. Všetky naše produkty sú vyrábané z nezávadných materiálov a neobsahujú nebezpečné látky.

Dlažba do garáže

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že voľba pri tejto problematike musí byť poctivá. Lacná dlažba do garáže síce nezaťaží váš rodinný rozpočet, no ide o dlhodobú investíciu. Jej oprava či celková výmena môže priniesť vysoké náklady a nepríjemnosti. Najväčšiu záťaž zažíva dlažba do garáže v zime. Práve vtedy je vystavená negatívnym vplyvom nízkych teplôt, snehu, vody či dokonca posypovej soli.

Tu sa hodí gresová dlažba do garáže, keďže je maximálne mrazuvzdorná a má vysokú mechanickú odolnosť. Ak viete dopredu určiť prípadnú záťaž, môžete zvoliť aj PVC dlažbu do Ak si však zákazník vyžaduje skôr estetické prevedenie, mal by zvoliť keramickú dlažbu do garáže. Ide síce o drahšiu cestu, no garantujeme vám, že tým spravíte z tejto miestnosti naozaj exkluzívny priestor, ktorý môže slúžiť aj na spoločenské aktivity. Ak však stále chcete na nej aj parkovať vozidlá, smerujte svoju pozornosť na jej rezné mrazuvzdorné typy, ktoré sú mechanicky pevné a protišmykové.